MURIEL BARBERYOVÁ - S ELEGANCÍ JEŽKA

17. listopadu 2014 v 15:18 | Eďa |  ČTENÁŘSKÝ DENÍK
KONEČNĚ MÁM PO DLOUHÉ DOBĚ DOČTENOU A JANE VÁM MŮŽE PŘEDVÉST TUHLE NĚKOLIKRÁT SLIBOVANOU KNIHU:
MURIEL BARBERYOVÁ - S ELEGANCÍ JEŽKA
KRITIKA ZDE


TUHLE FOTKU VKLÁDÁM JEN ABYSTE VIDĚLI OBÁLKU. VIDĚT KNÍŽKU V OBCHODĚ A NIC O NÍ NEVĚDĚT, URČITĚ BYCH PO NÍ NESÁHLA, OBAL BY MNĚ ODRADIL. A TA ČERVENÁ PÁSKA S NÁPISEM "MEZINÁRODNÍ BESTSELLER"! UFFF.


HODNĚ JSEM SE NA NI TĚŠILA A JAK UŽ TO TAK BÝVÁ, KDYŽ SE NA NĚCO HODNĚ TĚŠÍME, BYLA JSEM ZPRVU ZKLAMANÁ.


MYŠLENKY MI OD ČTENÍ UTÍKALY PRYČ...


... TAKŽE JSEM KNIHU ODLOŽILA. ZAČLA JSEM ČÍST JINOU, PAK DALŠÍ...... A NAJEDNOU PŘIŠEL JEJÍ ČAS :-)
ZJISTILA JSEM, ŽE MNĚ BAVÍ, POMALU MNĚ DO SEBE VTAHUJE A ZAJÍMÁ MNĚ CO BUDE DÁL.


VŠE SE ODEHRÁVÁ V PAŘÍŽI, ULICE GRENELLE, V DOMĚ Č. 7. ŽIJE V NĚM PAŘÍŽSKÁ SMETÁNKA - VYPRÁVÍ O TOM POSTARŠÍ DOMOVNICE RENÉE, KTERÁ SE SCHOVÁVÁ ZA MASKOU NENÁPADNÉ, JEDNODUŠŠÍ ŽENSKÉ. VE SKUTEČNOSTI HODNĚ ČTE, SLEDUJE FILMY, ZAJÍMÁ SE O UMĚNÍ, HUDBU - JEN TO O NÍ NIKDO NEVÍ. DALŠÍ POHLED JE PALOMY, DVANÁCTILETÉ, INTELEKTEM DOST VYSPĚLÉ HOLKY, KTERÁ CHCE NA SVÉ TŘINÁCTÉ NAROZENINY UKONČIT SVŮJ ŽIVOT.


PŘES POČÁTEČNÍ TĚŽKÉ ZAČÁTKY JSEM SE DO KNIHY ÚPLNĚ ZABRALA A NEMOHLA JSEM SE ODTRHNOUT.

CELÝ SVĚT KOLEM OSAMĚLÝCH RENÉE A PALOMY SE ZAČAL MĚNIT PO NASTĚHOVÁNÍ PANA OZUA.


ČÍM DÁL JSEM V KNIZE POSTUPOVALA, TÍM VÍC VE MNĚ STOUPAL OPTIMISMUS. VYPADALO TO, ŽE VŠICHNI BUDOU NAKONEC ŠŤASTNÍ A BUDE HAPPY END.

ÚRYVKY Z POSLEDNÍCH STRÁNEK:

RENÉE A PAN OZU
Je to bytí v čase mimo čas... Kdy jsem poprvé pocítila takovéto šťastné odevzdání se, k němuž jsou zapotřebí dva? Klid, který zakoušíme, když jsme sami, a naše vlatní jistota v osamocené vyrovnanosti není ničím v porovnání s tím, když toho druhého necháte jít, přijít, mluvit a když jste s ním spřízněni...
Kdy jsem poprvé pocítila takovét ošťastné uvolnění v přítomnosti nějakého muže?
Dnes. Dnes je to poprvé.

O PÁR STRÁNEK DÁL:

RENÉE A PALOMA
A ještě dlouho sedíme a mlčky se držíme za ruce. Stala jsem se přítelkyní krásné dvanáctileté duše, k níž cítím velkou vděčnost. Mým pocitům nemůže uškodit ani nepatřičná nesouměrnost našeho věku, nesoulad společenských podmínek, ani okolnosti, za nichž k tomu došlo. Když si Solange Josseová přijde svou dceru vyzvednout, díváme se na sebe pohledem přítelkyň, jejichž přátelství nic nezničí, a rozloučíme se s jistotou dalších společných setkání. Když zavřu dveře, posadím se do křesla u televize, držím si ruku na hrudi a sama sebe překvapím tím, že nahlas říkám: tak možná právě tohle je život.

PROBĚHLO VÍC KRÁSNÝCH SETKÁNÍ. JENŽE...


... PAK PŘIŠEL KONEC :-( PRO MNĚ NAPROSTO NEČEKANÝ A ZNIČUJÍCÍ, TAKŽE PŘIŠLY NA ŘADU KAPESNÍKY.


SEDĚLA JSEM PAK NA BALKONĚ JAK OPAŘENÁ A VŠE VSTŘEBÁVALA. UBĚHLO OD DOČTENÍ UŽ NĚKOLIK HODIN A STÁLE TO NEMŮŽU ROZDÝCHAT.


PŘESTOŽE JSEM ZE ZAČÁTKU BRBLALA, NYNÍ VÍM, ŽE SE KE KNÍŽCE JEŠTĚ JEDNOU URČITĚ VRÁTÍM.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 nauriel nauriel | 17. listopadu 2014 v 15:36 | Reagovat

Tedy Edi, Ty jsi rychločtenářka. No a s tím koncem to asi musela být pěkná soda :-( Ale hlavní je, že se Ti knížka líbila a Jane snad taky ;-)

2 Jadvinka Jadvinka | 17. listopadu 2014 v 15:36 | Reagovat

moc hezky Edi nafocené,jj i já to tak někdy mám,někdy né a né se do knihy začíst,jindy se nemůžu odtrhnout a pak se k ní vracím několikrát :-)

3 Šárka Šárka | 17. listopadu 2014 v 17:59 | Reagovat

Edí povím ti, že jak mi tu knihu popisuješ a dala jsi i úryvky, tak bych jí ráda četla. :-) Musím se po ní porozhlédnout. :-)

Zbožňuji fotky Jane, na každé je jak živá! Ty její vlasy - čelenka! Ty její řasy! Všude je tak úžasně nastavená, že bych ti ani nevěřila, že není živá. ;-) S tím kapesníčem to je bomba!!!! ♥

4 edibjd edibjd | Web | 17. listopadu 2014 v 19:30 | Reagovat

[1]: Leni díky, ani ne :D Měla jsem to rozečtené dlouho, až teď jsem se k tomu zas vrátila. Ale pak jsem četla, dokud nebylo dočteno. Knížka se mi ve finále líbí, až se trochu stydím, jak jsem k ní byla ze začátku kritická. Ale všechno má svůj čas, některé knížky prostě začne člověk číst ve špatnou dobu, kdy mu moc nesednou.

[2]: Naděnko přesně tak :-)

[3]: Děkuji Šári, však jsem samotnou Jane tak dlouho nefotila, už bylo na čase! Jinak si myslím, že knížka je   pro kohokoliv, kdo chce číst v poklidu, nic akčního tam člověk nemůže hledat. Má pomalé tempo, proto byl ten rozjezd pro mně trochu náročný, ne a ne mně vcucnout. Nechala se uležet a ejhle, jaké překvápko. Ještěže jsem ji nenechala odloženou :-)

No holky, dnes jsem byla s dětma v jednom nejmenovaném obchodním řetězci a koupila jsem si knížku, kterou bych si jinak nikdy asi nekoupila. Ale stála 49,- Kč (za zkoušku nic nedám, že) a je to zas úúúúplně něco jiného než jsem dosud četla. Prý dost akční až drsné, tak jsem sama zvědavá, jak ji zvládnu a jak na mně zapůsobí. Zatím netuším, kdo by ji z mé BJD party mohl pak představit :-( Měla by to být hodně silná žena a mé holky jsou všecky takové éterické.

5 Mary Mary | E-mail | Web | 18. listopadu 2014 v 0:45 | Reagovat

Takýto typ knihy si viem predstaviť, že by sa mi páčil. :-)
Jane si skvelo napózovala, aj pre mňa vyzerá ako živá. Najmä tie fotky s vreckovkou sú úžasné. ;-)

6 edibjd edibjd | Web | 18. listopadu 2014 v 17:32 | Reagovat

[5]: Moc díky Mary. Myslím, že tuhle knížku by vstřebala většina lidí, kteří nečekají žádnou divočinu :-) A Jane je Jane - jsem moc ráda, že jsem měla záminku ji konečně zas vytáhnout.

7 baziliska2-barbie baziliska2-barbie | 2. prosince 2014 v 7:26 | Reagovat

Ta knížka zní hodně zajimavě. Je pravda, že někdy je třeba nechat věci uležet a nechat jim ten pravý čas. :-)

8 Eďa Eďa | Web | 2. prosince 2014 v 19:28 | Reagovat

[7]: Jojo, jak člověk překousne ten začátek, tak pak už "v klidu frčí". Opravdu jsem ji podcenila a jsem ráda, že ji mám doma a můžu si ji někdy přečíst znovu. I když vím, jak to všechno je, tak některé myšlenky pak už člověk vnímá jinak.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama